Mittwoch, 13. März 2019

"Iliret", kremtuan ditën ndërkombëtare të gruas.


Organizuar nga shoqata "Iliret", në Linz të Austrisë për të parën herë është kremtuar 8 Marsi, dita ndërkombëtare e gruas. Në ketë ngjarje kulturore merrnin pjesë femrat shqiptare qe jetojne, punojne dhe veprojne ne Linz dhe rrethinë.

Fillimisht, pjesmarreset i përshendeti me një fjalim rasti kryetarja e shoqatës, znj. Adriana Sherifi; e cila ndër të tjera tha se 8 marsi njihet si "Dita e Gruas", në të gjithë botën. Madje në shtete të ndryshme kjo ditë festohet si festë kombëtare. Kjo ditë shërben jo vetëm për bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe për të kujtuar përpjekjet për barazi, paqe, drejtësi dhe ndërtim në gati 10 dekada.
Bashkë kemi bërë një rrugëtim të gjatë dhe më shumë arritje! Por të drejtat e grave janë ende një punë e papërfunduar! Ne nuk dorezohemi, ne do ia dalim!
Duke ua uruar me krenari dhe dashuri të gjitha femrave ketë ditë, le të zotohemi se do të vazhdojmë betejen tonë për barazinë reale midis burrit dhe gruas, nënës dhe babait, motrës dhe vëllait; vendimtare kjo për emancipimin e familjës, shoqerisë dhe kombit tonë.

Mëpastaj, në sallën ku mbahej ky manifestim, nisi kënga dhe vallja. Dhe, pa humbur kohe, gratë filluan ta tregojnë veten dhe të dëshmojnë se janë të zonjat në vallëzim. Për kënaqësinë e tyre u përkujdesen Grupi "Pro Band" dhe këngëtarja Ganimete Abazi - Ganja. Njëherit, në program mori pjesë edhe grupi i vallëzimit "Atdheu", njofton Radio Liria.

1 Kommentar:

 1. Nuk mund ta besoja se do të ribashkohesha ndonjëherë me ish të dashurin tim, isha aq i traumatizuar duke qëndruar vetëm pa një trup që të më qëndronte pranë dhe të ishte me mua, por isha aq me fat që një ditë takova këtë magjistar të Dr. Ediomo pasi i tregova per situaten time ai beri cdo gje qe te shihte te dashurin tim te kthehej tek une, faktikisht pasi beri magji ish i dashuri im u kthye tek une me pak se 48 ore, ish i dashuri im u kthye duke me lutur qe nuk do te rikthehej kurre. me ler perseri 3 muaj me vone u fejuam dhe u martuam nese edhe ti ke te njejten situate. Ai është shumë i fuqishëm në punët e tij;
  * dua magjinë
  * nëse doni që ish-i juaj të kthehet
  * Ndaloni divorcin
  *thyej obsesionet
  * shëron goditjet në tru dhe të gjitha sëmundjet
  * magji mbrojtjeje
  *infertiliteti dhe problemet e shtatzënisë
  Kontaktoni Dr Ediomo në emailin e tij: drediomo77@gmail.com
  faleminderit shume zoteri qe ma ktheve ish te dashurin tim emailin e tij: drediomo77@gmail.com ose telefono/whatsapp:+2349132180420
  +2348155926512

  AntwortenLöschen