Dienstag, 26. Februar 2019

Poezi nga Hekuran Miraka

Hekuran Miraka

Babai dhe vajza

Babai dhe vajza 
kane te njenjtat rrahje zemre.

Vajza ka frike se rritet, 
e s'i ben kafene.

Babai ka frike se plaket, 
e s'e ka me prane.

New York, shkurt 2019Syri genjen per yjet

Yjet i paskam pare i qene shtrire.
Sa here levizja koken mbi nekrese,
Me dilte nje cep.
Here me dilnin pese.
Here gjashte.
Here-here tre.
Ashtu kisha pare henen kur zhvishej per gjume.
Tre. 
Pese.
Shtate.
Rrethi ka perseritje.
Eshte kalendari i syrit.

Syri genjen per yjet... 
I ben me cepa kur flene...

New York, shkurt 2019Kam frike nga dhimba

Kembet duhet t'i kem te miat,
Deri sa eci rruges.
Te mite s'jane veshet,
As syte nuk jane.

Kam te mite ca zhardhoke,
Flene te heshtur nen toke. 
Bertasin nen dhimbe.
E, atyre ua kam friken.

Keta, mos pyet te kujt jane.
Besoj se jane te tute...

New York, shkurt 2019Kalendari henor

Dimri nuk del pa dimer.
Pushtetet dorezohen te ndergjegjshem.
Keshtu nderrohen stinet ne paraudhe,
Si dhune e pranuar prej mejshkujsh.

Instiktet jane banka publike me kapital grash.
Kane vlere te shtuar veçmas.
Kujt i plasi per nje shkurt te shkurtuar,
Te pengoje daljen e plakave ne stan?!

"Shkurti, shkurton urat,
Marsi, rjep lekurat"
Po kush e pa?!
Bie bore ne shkurt.
Ne mars ngrijne qyrrat...

New York, shkurt 2019Vaji i Ajkunes

Deri vone kreshniket i pata ne buke.
Hanin dhe qeshnin.
E, prej gazit grahja jashte,
Te sillja dru te ushqeja zjarrin.

...humben shpejt.
Si geshtenjat nen hi.
Harruar nga Zanat ne Bjeshke.
Qe s'dine kujt t'ia japin tamlin,
Mujit, a Halilit?

Dy cunga duarsh mbaj per vete,
E s'po di te qaj si AJKUNA...

New York, shkurt 2019Ere dylli

Nuk po fle akoma.
Te mbarojne me pare qirinjte te qaret.
Kam frike se po mbeti ndonje pa djegur.
E ndezin per mua...

New York, shkurt 2019
Time aut

Me ka hyre frike te zbres ne Rinas.
Njehere me llogarisin si turist,
Njehere si protestues...

New York, shkurt 2019.
Sulova

Ne Sulove nuk ka manastire.
Nuk ka murgj,
Nuk ka murgesha.
As prifterinj,
As hoxhallare.
Asgje mbyllur.
Ne Sulove vjen duke qare,
Iken duke qeshur...

New York, shkurt 2019
Sonet i rame ne "Lagjen Kala"

Kam patur moshen e bardhe te djalit,
Qe ishte rritur me lulet ne mal,
Kur shkela rrugicat ne "Lagjen Kala".

I kisha korrur me kose ne livadhe.
Te thaheshin per dimer per Bozhurren,
Te na jepte ne te vegjelve qumesht .

Bozhurrja ishte emer luleje.
Aso moshe nga ta dija?!
Kurreshtar i rrihja rrugicat ne "Lagjen Kala",
Me koken lart duke pare nga jargavanet:

Ma shponin hunden karafilat,
Kur era i rrihte pas dritares.
Piqej syri i djalit pas saksive,
Ku vajzat fshihnin cicat...

New York, shkurt 2019Shpellezat karstike

Me rrahen ne grup burrat,
Kur me mbyllen ne shpelleze naten e dasmes.
Durova si cunak,
Ndersa fshihja syte nga kripa qe nisi te tretej.

Ti qeshe e shtirur e turpshme perfund buzes.
Dhe hape hisen e pajes.
Nga tavani u varen pike-pike stalakmitet.
Nga dyshemeja moren majez stalagmitet.

E cili nga ne nuk do te donte t'i piqte!
C'kolone magjike!
Po, ku i dihet?!
Shterohem une se sipermi.
E ti se poshtmi s'ngjitesh.

Po, fundja...
Ne shpellezen tone qeme vetem.
Pastaj... 
Muzete jane publike dhe vizitoret s'fyhen...

New York, shkurt 2019

Montag, 25. Februar 2019

"28 Nëntori" kremtoj 11-vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Nga veprimtaria e shoqatës „28 Nëntori“ në Kirchdorf am der Krems të Austrisë

Shkruan: Haxhi MUHAXHERI

Në organizim të Shoqatës „28 Nëntori“, në Kirchdorf am der Krems të Austrisë, u kremtua denjësisht 11 vjetori i pavarësisë së Kosovës. Pikërisht, të shtunën me 23 shkurt, në lokalin hotelier të bashkatdhetarit Fatmir Hasani, kishin ardhur bashkëatdhetarë nga e gjithe hapsira shqiptare, të cilët jetojnë e punojnë në Austri, me dëshirën që bashkarisht të kremtonin përvjetorin e njëmbdhjetë të pavarsisë së Kosovës. Aty ishin edhe shumë veprimtarë dhe përfaqësues të shoqatave tjera simotra që veprojnë në Austri. Aty ishte edhe konsulli i Republikës së Kosoves, z. Isa Kosumi. Aty ishte edhe Radio LIRIA… Ambienti ku mbahej manifestimi ishte stolisur me flamuj dhe me portrete të figurave të ndritura kombëtare.
Imer Aliu

Fillimisht, manifestimin e hapi dhe e udhëhoqi veprimtari i shquar Besart Ramabaja. Ai pasi ua uroj festën te gjithë atyre qe kishin ardhur për të marrë pjesë në ketë veprimtari kulturore, ia dha fjalën kryetrit të shoqates z. Imer Aliu, i cili foli për rëndësinë që kanë veprimtaritë e shoqatave shqiptare në mërgatë në ruajtjën e vlerave të gjuhës, kulturës dhe traditave shqiptare. Ai, më ketë rast foli edhe per punën organizative qe bëhet në shoqatën "28 Nëntori" dhe premtoj se ko shoqate do t'i gëzoj bashkëatdhetaret edhe në ardhmen me organizimin dhe mbajtjen e veprimtarive tjera kulturore e sportive. Njëkohësisht, Imer aliu tha se kurrë nuk kemi qenë me të lire, prandaj tash kemi mundësi qe të bëjmë edhe më shumë pr atdheun.


Isa Kosumi
Më pas, pjesëmarrësit i përshëndeti edhe konsulli i Republikës së Kosovës në Austri, z. Isa Kosumi; i cili kishte zgjedhur fjalët me të përzemërta për bashkëatdhetaret. duke i falënderuar ata për kontributin e madh që kanë dhën për çlirimin e atdheut të tyre dhe për krijimin e shtetit të Kosovës. Njëherit, ai foli edhe për sakrificat e medha që janë bërë gjatë historisë, duke mos harruar të përmend edhe rolin e UÇK-së e bijve me të mirë të kombit dhe krijimin e ushtrisë së Kosovës. Fjalimi i konsullit, u shoqerua gjatë gjithë kohës me duartrokitje. Ndodhi kështu, sepse ai fliste me gjithë zemër për prespektivën e shqiptarëve te të gjitha trojeve, duke zën në gojë edhe Çamërinë, shqiptarët shtetformues në Maqedoni, shqiptarët në Mal të Zi, shqiptarët e Kosovës Lindore etj.

Gjithashtu, me një fjalë rasti u paraqit edhe veprimtarja e shquar, znj. Adriana Kelmendi, nënkryetare e Unionit të Shoqatave shqiptare për Austri të Epërme. Sekëndejmi, organizatori nuk harroj për t’i falënderuar edhe mbeshtetësit qe e ndihmuan shoqatën për organizimin dhe mbajtjen e manifestimit.


Fëmijët valltarë të Shoqatës ""28 Nëntori" në Kirchdorf am der Krems të Austrisë
Pas fjalimeve të përfaqësuesve të institucioneve, filloj program artistik dhe në skenë dolën vallëtaret e shoqatës “28 Nèntori”: Marigona Aliu, Erijone Shabani, Blerone Shabani, Azemine Aliu dhe Njomza Ramabaja. Ato shkëlqyen me vallet e tyre, përgatitjën dhe koreografinë e të cilave e kishin bërë Kosovare Aliu dhe Bukurije Hasani
Në funksion të manifestimit ishin edhe këgëtarët Erlinda Balaj dhe Burim Kosumi, të cilët me këngët e tyre arritën të kënaqin kërshërinë e dëgjuesve. Por. duhet veçuar patjetër muzika e bërë nga Mexhit Makiqi, cili me interpretimin brilant të valleve ritmike shqiptare, pjesëmarrësit të vallëzojnë hareshëm. 
Urojmë që shoqata “28 Nëntori” ta vazhdoj veprimtarinë e saj kësisoj, për të arritur edhe më shumë suksese!