Freitag, 27. April 2018

Buqetë me poezi nga Sabit Abdyli

Sabit Abdyli

KUR DO IK
(grues)

Një ditë kur do  ik.
"Pse e pse bre"- ke me thanë:
Si harrove premtimin; gjithmonë me ty"
Asnjëherë s'më ka ndodhun të  kesh shkelun  fjalë!
Grue, mos vë kujë, 
Në ty s'due ta shoh lotin,  dhimbjen ... assesi!
Kujto ditët kur na buzëqeshte dielli 
Dhe rritem katër fëmijë.
Qëndro si në ditët e mira me emrin tënd të mirë.
Nur dashurie, dorë e djathtë e shtëpisë!

Shkurt, 2018 


VALA HILEQARE

Kreshtë e bardhë mbi valë
Pa pra i njom buzën
Bregut t’saj të tharë

Flladit  bregun vala
Rërës i shuan zjarr
Mua flokun zbardh

Valë moj hileqare
Freskomë edhe mua
Se jam mërgimtar
                                      
Auckland, 17 tetor 2009 BORXH JAM

Borxh deri në fyt jam
Prindërve 
Më rritën 
Barit e dushkut 
oksigjeni e shëndeti im
Borxh jam deri në fyt
Ëndrrave që nuk i bëra zhgjëndërr
Bregut lumit
Arave me grurë
Borxh jam gruas
Fëmijëve
Profesionit e punës
Që nuk bëra shumë më shumë
Sa do të doja unë
Borxh jam Shqiponjës 
Që nuk fluturon e lirë 
Mbi gjitha malet e fushat ku flitet shqip

Fund janari, 2018EC E EC

Gur i shkulur,
spirancë maje thyer.
Ecë  e ecë n’kërkim
edhe kur zë vend,
emrin muhaxhir!

Auckland, tetor 2013


DËSHIRË

Do të doja  të jesh qiell, 
dielli që ngrohë freskon.
Erë pranvere në vapë vere,
me hije dreke matur
mall pa hile,
më këmbë në tokë të jesh,
mendjen si kallinj gruri plotë
ta kesh!

Janar, 2014KAPRICIOZE 

Korba të zinj
Në eter mprehin thinjtë

Oxhak i shtëpisë tymos
me blozë
të zinjtë e zogjve kombçar

Majë lisave poshtërisht lëshohen
Me thonj e me sqepa
drejt shkëmbit të Prometheut

Shpendët sa grima 
si të ishin kafshë nate
I kashaisa
I zhvesha mitesh me blozë

E ngura dot s'u hiqej
erë shurre kundërmojnë EMRAT PA EMËR 

Kalërojnë  ligjet 
Emrat pa emër zvarranikë 
kalërojnë ndrydhin liritë
shkelin premtimet
zvarrë zvarrisin  fjalën
me kode që ata dinë
hanë s’hanë fjalë 
synojnë  maje 
të etur kroje shterojnë
grigja  me gishta n’gojë
hajt bir 
                       
Shkurt, 2012 KANCELARIVE TË BOTËS

Në kancelari të Evropës Ismajilin në krah,
në Londër, Isai vetë i dytë.
Hartë e Evropës varur në mur.
Në hilet e lordit Boletini, brof çohet në këmbë!
Me dorën e tij të burrit,
në hartë trojet etnike mbulon me pëllëmbë.
Zotëri këtyre trojeve që kur mbiu lisi janë Albani!
Nuk ndahen këto toka për të madh gazep.
Heu Isa burri, raca jote sot!
Gladiatorë mes veti ;
kancelarive të botës, korridoreve të Parlamentit,
shtrëngojnë dorën armikut pazare bëjnë nën cergë,
 lëpihen e lariten të huajve për  shkam*!

Gusht, 2014KËSHILLË

Dil nga orbitë  i ngushtë mëhallësh
Mos u lako e mos  ik nga vetja
Lajkatar e flamur ndërrues  mos u bë
Bëhu gonxhe malesh e fushash tua
I gatshëm për të çelur  në çdo stinë
Luleborë e ushtar motesh të mëdha

Janar 2018


ELOZH  PËR GJERGJIN

Gradat, lavdet e sarajet  e shtruara  në ar
Nuk e lëkunden 
Arbënia   ishte dhembja  tij  e parë

Janar, 2018SHËTITJE MBI FSHAT

Rrugicat mbyllur
Me shkurre, barishte,  thera ...
Banorët  ikën jashtë ose ranë në qytet.
Manaferrat mezhdave kalavesh të paprekura
Gjurmë  bagëtish e njerëzish askund
Përroska mbuluar me kërpnaja e shelgje.
Gardh  i gjallë që s'kalohej këtej e matanë.
Hutat e ketrit kishin zbrit  nga mali.
S'më kishte ndodh ndonjë herë më parë.
Të dilja mbi fshat.
Dhe të mos shihja fushës bujq. barinj, bagëti
E kosëtarë tek ju jepnin krahëve  në radhë.  
Gra shamibardha tek çonin bukën në arë. 

Kabash, korrik 2013TEK FLISTE

Lidhte kujtimet në trastë nyjë
Me gjithçka nga pak; arra, mollë, kuleç
Çdo të pesëmbëdhjetën ditë
Me kokën në torbë nisej 
Në vizitë djalit në Sremska Mitrovicë
Zgjidhte nyjë
Në heshtje i tregonte për situatën
Shokët e idealit, hafijet ...
Merrte djalit vargjet e shkruara n'qeli
Gardiani roje 
I pafuqishëm të mbante kontrollin
Nëna tek fliste me sy

Shtator, 2017GRATË

Ujëvara dashurish pafund, 
Vargje baladash, tituj romanesh, Poezi. 
Zana mali shtatëngjyrësh në sy. 
Nota lirizmi, këngë, 
Bulëz pranvere, 
Stimul paqe e lirie, 
Rimë shpirti, Gjithçka tek Ju. 
Shtojzovalle mbi muzë 
Dorë që përkëdhel 
E rrit trima. 
Gratë bashkëshorte, Nëna, ABËCË jete, 
Hyjnesha që nuk braktisin kurrë…

Gusht 2017PIKON

Pikon kulm i shtëpisë 
Pikon 
Hafije e ustallarë nga gjitha anët vijnë
Thirr e pa thirr
Kush ndreq kush prish
Tanët mjaftohen të jenë në krye të vendit
Të mos lagën 
Gushë për gushë  me qoftëlargun
E lëshojnë udhë

Korrik, 2017KUJTIM PËR MOTRËN

Sa herë më ngushtohej shtegu 
Shndriste si dielli dhe hapte rrugë
Zemrën e shpirtin erë të trëndafiltë
Vishnja ndanë dritares veshur me blerim 
Kujtim pritjesh të ngrohta gravura të thella n'gur 
S'i besoj urtisë: ”koha fshin gjurmë"
Me merakun Kosovë iku, tash 19 vjet!
Në Shkup më nuk më shkohet si dikur me qejf.

26 tetor 2017 ZË KOHE
(Haxhi Muhaxherit)

Jehonë kohësh të mira
Emrash rrënjësh e qëndrese
Furtunash e motesh lavdie
Nuk resht së vrari të keqën
Nuk resht së qëndisur fjalëmirët
E fjalës shqipe

Auckland, korrik 2017


MUR MBI URË

Në bisht ndër shalë
Ikën 
U kthyen dhe mbyllën urën me drurë e gurë 
Me lutjet e Evropës hoqën barrikadat
Çajnë dërrasa
Biçim vazo betoni ngrehen mbi urë 
Hedhin  pluhur syve bëjnë petulla në ujë 
Me urë e pa urë 
Mur mbi urë
Skërmiten qençe e bëjnë zhurmë
Sa me lindje sa me perëndim
Sorrë në dy hunj

Janar, 2017


IN MEMORIAM PËR SHKRIMTARIN R. KELMENDI

"Letrat prej Ulqini" me Ty takim im i parë 
Aty mësova sa fort fishkëllen fjala shqip
Dhembjen ta zbulova te "Rrëfimi i njeriut me samar"
Me mësimet tua te Verrat e Llukës u morën ngryk 
Gjithë ai nam 
Te opusi yt letrar shijova të bukuren humorin me karar
Saktë e dije kur kositen livadhet dhe kur do të duhej
Të kërcasin e heshtin arm't

Auckland, 12 janar 2017KROI I FSHATIT

Rrënjësh gërshetuara drurëve mali, 
murmurit i kristaltë uji akullt. 
Në mes vapës në ballë të pikë. 
Barishtet valltare tunden gëzuar, 
parfumojnë rogën e harlisur gjithandej.
Këngë e trishtilave  n' degë,
deh e prek në shpirt!
Dhjetor 2016


NËNA RABË

Për dritë të gazishtës
Thurte çorapë
Ngrohte mëngjeset e ftohta
Dhembjen e njomte si lulet
Jetën 
Fjalën 
E qëndiste me ar

Gusht 2016MËSUAR

Rrëzojnë diktaturën. 
Derdhin në bronz  një të njëjtë me bujë
dhe vazhdojnë jetën si më parë
në diktaturë!
Gusht 2016


BREGUT

Zhurmon vala
Tek përplaset shkëmbit
Shkumëzon shkumën thinjoshe
Bregut ec unë
Pulëbardhat tutje tehu fluturojnë
Njëra ndahet e më ndjek pas
Eja sikur më thotë plot gaz 
Ta shuajmë mallin bashkë
Dhe era luan me flokun tim zbardhur
Rërë e nxehtë nën këmbë
Më djeg e nuk më ngroh

Korrik, 2016NJËHERË E MIRË

Yjet zënë me shtëllunga të zeza  resh 
Shtigjesh bjeshkësh më në fund erdh Dielli
Rrëmujë e ngazëllime mëngjesi
Qentë  qençe lehin Diellin
 Azdisen në kohë lirie
Poeti vazhdon  rrëfimin për ujkun
Dhe byryten  mëzetërit që  kullosin livadhet
 E zëna me tre plisa dheu mbi mezhde
Ende  në kërkim të  ilaçit për të vrarë
Mizat bezdisëse njëherë e mirë  

Korrik, 2016


ZOGJTË SHTEGTARË

Në tela telefoni tufa dallëndyshesh
Mëngjeseve në vjeshtë varg rreshtuar
Cicërimë e tyre dhembshëm tingëllon
Bëhen gati shtëpitë t'i lënë
Përmallshëm nisën buzën në vaj
Nga acari ikin në vendet me behar

Shtator 2015ATË DITË KUR PO NISESHA USHTAR
(25 gusht 1970)

Nëna nga bunari nxori një kove ujë.
Piva një gërrqe se kështu ishte adet.
Shtrëngim duarsh, përqafime,
doja të mbahem burrë, loti më tradhton.
T’i shpëtosh të keqes, më thanë, sa më pak fjalë!
Me të ligun mos ngul kunja,
dosjet janë të hapura për shqiptarë!
Ne vetëm numra jemi,
mos beso kur të rrahin krahëve!
Në listat: “Të rrezikshëm për shtetin” 
emrat tanë deri më një të sistemuar i kanë! 

Nëntor, 2014KU MBETI

Ku mbet moti kristal 
Oxhakut tymi i shkonte drejt
Qëndisej me ar fjala e jeta plot harmoni
Ku mbeti fjala e thënë në sy
Kohë gjithçka prapa krahëve erdhi
Veshur me pendla të bardha mjellme
Brenda sterrë i zi
Ku mbeti autoritet i prindit 
Shtetit
Shkollës
Familjes
Çiltëri e djalit vajzës
Fjala fjalë
Emrat shqip
Ku

Dhjetor, 2015ITAKA

Josh gjithçkaje e saj
Shtegtarët me ditë e natë krahëve u japin
Hijeshi e sirenave e tmerr katallanësh nuk i ndal
Rendje mes shkretëtirave e resh
Aromë e vatrës ndjellë e thërret
Në zhgjëndërr e ëndërr shfaqet
Si këngë bilbili në rremb

Qershor, 2016FJALË E FJALË

Në takime mërgimtarësh. 
Secili ka një mendim. 
Dy. 
Tre. 
Shumë. 
Grijmë ujë në havan. 
Komentojmë libra e tituj gazetash pa i lexuar, 
Gjykojmë problemet madhore të shtetit, pa qenë atje! 
Botën ujdisim, 
Më mirë se perënditë ... 
Shajmë diku të irrituar . 
" Po të ishim ne, do të bëhej më mirë " ! 
Flasim si ekspertë, 
Të shkolluar kushedi nga cila galaktikë. 
Flasim me radhë  pa e dëgjuar sho-shoqin. 
Secili shtyhet  të shkrep, qoftë  edhe një fjalë.

Maj, 2016NDRYSHIM I MADH

Kam mall, 
dhe  kujtoj motet,
kur brehej hekuri me dhëmb
dhe vdisje për Flamur.
Për të lexuar Fishtën, Konicën, Kadare,
Ernestin, Markezin ..
krijohej radhë.

Maj, 2016EMIGRANT

Emigrant shkak luftë ngjyrash
Të tillë dikur pati edhe në fshatin tim
Të përndjekur  nga e kuqja
Shtigjeve pafund në rrugëtim
Përtej oqeaneve mbërrin
I gjeta të plakur buzën shkrumb
Unë emigranti muhaxhir. 
Në prag shekulli njëzetenjë 
Dëgjuar keni nga gjyshërit 
Për plagën e vjetër emigrant politik
Karvan në ecje lodhur 
Me kujtimet plumb mbi kurriz

Mars, 2016TESHTITJE KOHE

Gjithçkaje i doli boja 
Karriget u përlloçën si është më keq
 Filiza të së resë në ketë palcë acari të vijnë
Të ngjallin shpresat e humbura nga lakmitë
Të kapërcejmë inatet vetën 
Dhe jugë e bardhë të fryjë

Mars, 2016VENDÇE

Ecje mbi ferra  e shkurre nëpër mote
Për jetën 
Për diell më shumë
Dhe dalin nëngurët 
Vjelin  frutat e pemëve
Kafshojnë diellin  pamëshirë 

Mars, 2016SHTERPËRI  E GJELAVE

Gjelat kryengritës të mëngjeseve
I dehu fitorja
Nga pangopësia vetëlavdërimet
U ngjirën   
Për të qëndruar majë mullari
U qullën e qullën si është më zi

Shkurt, 2016MBASE

Donzhuanët  kolonizuan shën Valentinin
Për të treguar besnikëri
Përmes dhuratave e luleve
Blerë dashuri
Mashtruar e fshehur kurvëritë
Shkurt, 2016Shënime biografike 

Sabit Abdyli u lind në Kabash të Anamoravës në vitin 1946. Shkollën fillore dhe të mesmen i mbaroi në Viti, SHLP në Shkup, kurse  Fakultetin Filozofik: dega gjuhë dhe letërsi shqiptare në Prishtinë.  Pas luftës (1999) Sabiti bashkë me familjen u vendos në Zelandë të Re. Atje  vazhdon të merret me shkrime dhe të bashkëpunojë me gazeta e revista që dalin në gjuhën shqipe.  Deri tash ka botuar këto vepra:

  1. Kabashi i Anamoravës, Prishtinë, 1997, (monografi)
  2. Ankthi i pranverës’99, Prishtinë, 2004, (libër-dokumentar)
  3. Kohë e lumtur, 2005, Prishtinë, përmbledhje me poezi 
  4. Bijtë e shqipes në tokën e reve të bardha, Auckland, 2010, prozë, poezi dhe artikuj për Mërgatën shqiptare në Zelandë të Re.
  5. Letra, Anekdota, Aforizma, Gjilan, 2013
  6. Na kabashi jem t’ndam nji zjarrmi, Gjilan, 2013
  7. Dallgë malli, Prishtinë, 2016
  8. Tybe këta veë kabashë janë, Prishtinë, 2016
  9. Thërrmija jete, Prishtinë, 2017
  10. Letra për babuqin gasterbajter në Gjermani, Prishtinë, 2017

Sabit Abdyli, që nga vendosja e tij në Ishullin e largët (29 tetor 1999), është aktiv në organizimin e aktiviteteve artistike ndërthurur edhe me veprimtari për ruajtjen e unitetit, gjuhës dhe traditave kombëtare në mesin e Mërgatës shqiptare në Zelandë të Re.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen