Sonntag, 29. April 2018

Buqetë me poezi nga Musa Jupolli

Musa Jupolli

Më thanë
-I-

më thanë:
je katolik?
jo u thash,
unë jam shqiptar
më thanë:
je musliman?
jo, u thash,
unë jam shqiptar
më thanë:
je budist?
jo, u thash,
unë jam shqiptar
më thanë:
je ateist pra!
jo, u thash,
unë jam shqiptar
po miku me ju ,
cili është ai?
Ismail Kadare 
u thash
Ah, vous étes Albanais
po unë u thash 
se jam shqiptar
më thanë:
po feja juaj,
cila është ajo?
po të gjitha nga pak,
u thash
...dhe ajo është feja shqiptare Më thanë
(II)

Nga cili vënd vini ju 
Më thanë
Nga Dardania
U thash
Po ku është Dradania
Më thanë
Aty ku është Shqipëria
U thash
Po kush janë shqiptarët
Më thanë
Janë bijtë e shqipës 
U thash
Po gjuha juaj cile është ajo
Më thanë
Është gjuhë e parë
U thash
Mos jeni pellazg
Më thanë
Po unë u thash 
Se jemi gjuhë e parë
Do të thot 
Ju jeni nga epoka e Homerit
Ju jeni stërnipat e Gjergj Kastriotit
Vous êtes de la patrie de Mère Tereza
Po
U thash
Mjafton ta lexoni Ronsardin e Volterin
U thash
Comment dit-on Bonjour en albanais
Më thanë
Jungjatjeta 
U thash
Merveilleux
Më thanëMë thanë 
-III-

Kur ikin poetët
Atdheu qanë 
Askush lotin nuk ia sheh

Kur hidhërohën poetët
Një plagë më shumë Atdheut i shtohet
Dhimbjet nuk i tregon

Kur pranvera vjen e poetët flejnë
Atdheut lulet i vyshkën
Me lot mundohet ti ujitë

Kur Kushtrimi në Dardani
Po nuk shkruajnë poetët
Atdheu n’vajë shkrihet  

Epigrafistët

Lumë i pasurisë sonë
N’arkitekturën e Atdheut
N’arkitekturën 
Apolloni-Janinë-Dardani
Roma ta kopjojë frymëzimin
E jona fé shqiptare 
Verë e djathë n’origjinëMë thanë 
-IV-

Je me FARK-un
Jo, u thash

Je me UÇk-në
Jo, u thash

Je me LDK-në
Më thanë

Apo je me PDK-në
Më thanë

A mos je me zogista
Apo me enverista

Eh mos je me 
Ballistë

Apo edhe anarshist
Më thanë

Më thanë 
Edhe sa e sa…
Po Jo, u thash

Unë jam me të gjithë ata
Që luftuan
Për lirinë e Dardanisë

Dhe jam kundër
Të gjithë atyre që e zbehën mirësinë
Punën dhe luftën e atdhetarëve

Dhe jam kundër 
Se në Atdheun tim
Rinia ka mbetë pa shpresë
Nga një politikë e pa kulturë

Jam kundër përqarjeve që u shkon shtati 
Kësaj klase politike larë në korrupcion
Kësaj politike që shkel vlerat e kombit tim
Të gjithë atyre që njihen n’emër 
Të paritisë, n’emër të fesë, n’emër të ideologjisë
E harrojnë se janë shqiptar për kulturë e mirësi
…dhe
Partia dhe besimi janë vetëm ndjenjë shpirti
Nuk janë të lindme për, dhe nuk përcaktojnë
As lindjën e diellit , as filozofinë e kombit
As bukën dhe as t’ardhmën e Atdheut
Kur ato mbështillën me mëkate si në rastin tonë
Shqipëri e Dardani, Iliridë, Plavë e Guci
Ekonomia, shëndetësia, arsimi vritën
Dhe janë bashk’urdhëtar të trgjedisë
Që nuk falet 
Ndëshkimi më i rëndë nga Nënë që i lindi 
OH !
Sa malet, sa fushat, sa deti e lumunjtë
Sa lisat e sa bimët e Atdheut …
… gjëmojnë sot 
dhe dridhin shprt 
me një zë
JENI SHQIPTARMos gënje !

Kuraja në kërkim që të thuhet e vërteta
Mos fol, mësoje heshtjën aty ku e kërkon vëndi
Mos i tradhëto ëndërrat tua
Shpirtin mos e helmo 
Nuk të ftova, nuk më ftove 
« Hatrin » harroje, është ligësi 
Fjalën nuk ta fali më sa as 
Një të vetme pikë të penës sime
Gënjeshtar, shkallëtar, « bajraktar »
Mekati më i rëndë që të mbanë në tokë
Qirrësh para penës që nuk të do 
Se ti lotin nuk ia vrenë
Shpirtin e ke të mbushur me helm
Pastaj erëmyskie në rrobat tua të mykta
Nuk ka lek që ta mbulon atë pamje
« Seigneur » ku ta drejtoj shikimin
Dielli dhe Hëna vëndet nuk i ndërrojnë
Hija jote nuk mund të jetë hija ime 
Nuk e lejon etikë as tokë arbërore
T’i shkruaj këto vargje
Që të tjerët mos të erëmykosën
Ti je shëndërruar në demon
Kopjues që nuk i do letrat shqipe
Unë fajësinë nuk e fali ! 
*
N'Udhëtimet e mia, Nëtorët e jetës sonë!

**

Qetsinë e Katedralës sime e gjeta në lindje të emrit

Me aromën e kuzhinës së Nënë Lokës me bukë oxhaku
Katua: Shajkoc i Mesianës
dhe e dashuria ime Poesies

Ma ndave zemrën në dysh me Rugovën
Mos më prek Mesianë e Mitrovicë
Aq jam i mbushur sa me penë do të vras’

Në asnjë dasmë kënga nuk paguhet
Në shpirt e n’ëndërën time nota
Si një fletë që ngritët nga era
Në fitore që ringjallë dehjen

Dashuria, thuhet nuk venitet
Pa të cilën nuk jemi të lumtur

Për këtë kërkohet Poesies një fjalë
Një buzëqezshje që zhvesh hyjneshën
Të kërkuarën si dikur n’estetikë
E bukra e shpirtit si dritë hëne mbi liqe

N’oborrin tim një dritare me dritë
Kur ndodhëm larg nga ti
Ora ngadalëson tik-takët e saja

Për çudi i bëj pytje zemrës sime
Nga pija e një gote aq dehëse
Mos vallë nuk i dhashë adresën time

Po je aq besnike, siq je e bukur
Botën do e mbaja në një gisht
Ku diellin me lule oborri
Shiun natën si lotët e mi
Për ujitje të jetës së bukur
Do i sjell për gjithë këtu

Po më the: Falë t’kjoftë bukuria
Do ta shpoj bjeshkën që Të Dua 
Edhe vdekjën do të pres me 
Po me atë dashuri

Nuk është i verbër mendimi im
Buzët tua ma thanë vetë
Sy e vetulla folën 
Një shekull udhëtim

Kurt të shoh, shkrihem në ngjyrë pene
Në butësi shprese, gjumin e kam të ëmbël
Atë gjumë ke lisi pran liqent
Lakuriqe e tej në mëndfsh mbështjellur

Kur hapi sytë shoh vetëm qiellin, dhe harroj se kush jam
Se Pranvera që ti e deshte aq, dhe lindjën e sythit
Vetëm dora jote me zgjon nga agoni e dashurisë që kam për TY

Hapat tu n’oborrin tim dridhnin lulet 
Sa nga hapat tu aq nga të ramet e këmbanave

Kurt t’emërova Mesianë
Pushkë e top u dëgjuan në Stamboll e Beligrad
Po ta dhash fjalën nuk u frikësova
Se ishim të dytë në pritje të sythit
Ku vlon dashuria


…sonet

Të lindshëm nga kjo tokë, nga ky dhé që nuk ipet
Nga kjo hyjni që përkulet para sythit në çelje
E hyjnishme ishe edhe ti, si sythi i oborrit tim
Bashkë nuk kemi frikë as nuk njohim gjuhë tjetër

Zeshkane nga flokët, e bardhë nga mollëzat e faqeve
Në gushën tënde një romancë, e gjatë sa njëmijë fletë
Në ballin tënd një oqean,  për pikturë ideale
Aty ku piqen dielli dhe bregu,  nga Far i llampës

Pena ime e mveshur me aromën tënde muzë
Nga muzat e liqerit ku lahën pa i pa i njeri
Thuhet se mund edhe të vërbohën nga hyeshi
Hyeshi që kanë, ku edhe pena shkrihet

E tash, aty ku lozin erërat e aromës sate
Nuk e di nëse ishte ndezë zjarri nga ime nënë
Apo digjej shpirti im , po, po, digjej ….Joni dhe Arbëreshët e mi 

Deti Jon e ka fjalën, fjalën që e mbanë
Muzikë e poezi ilire, dashuri e virgjër
Muzë e dehjeve, e kalura kërkon penë
Plagë e gëzime larë me lot, valë deti Jon

Deti im në dritarën time, diell që shkon
Diell që vjen në benediktim t’udhëtarit
I ep pemën e bregut tënd, etjën ta shuaj
Me atë anë të bregut, ke arbërshet tanë

Dy banime të moçme ilire, që flasin shqip
Që flasin me gjuhën tënde  deti im, i yni
Me të njejtën orë të fjetjës e zgjimit
Me të njejtin diell, me të njejtën hënë

Liria e detit Jon, me mallë u vie në përqafim
O arbëreshët e këmbanave të Meshës sonë
Mbështjellur me dallgët e shpirtit tim !
Pranvera e vonuar shqiptare … sonet

Kohë e dridhshme që këputë frymë e ndezë shpirt
As lulet e arava të Fusha e Loshnjës nuk qelin më
Zëra të vaktë nga që i merrë erë e flladshme pranvere
Në vallëzime të një tufe delesh pa barinjë aty pari

Çdo lule sikur pret dashnoret e ndaluar nga liria
Kitare me nota të melodisë nga kohë e pritjeve
Në vallëzim mungojnë dallëndyshet, lejlekët
Ku më as qielli nuk iu ep drejtim për kalim

Aty më as shqiponjat nuk ndalën për ta parë lulën
Të vyshkur në dorë nga dita që mërgoi poeti 
Qiellit i kanë humbur ngjyrat e buzëqeshjës
Dielli sikur u shkri në trupin e saj prej mëndafshi

Një shkresë e ardhur me postë në kalim mali e deti
Shkresë e pa lexuar deri sot, nesër veq lot për derdhje

më fal sonet, për një varg të gjatë më shumë

Poeti dhe pena janë me një shpirt që nuk shlyhen nga letra të himta si trupi në përvlim dielli, nën hijën e qershisë ku fruti i saj ka ngjyrën e buzëve tua, ku balli yt ka hapësirë për romanin më të gjatë që mund të shkruhet nga dorë kriujuesi, oh …Atdhé që m’ike dashurinë time
me gjakun dhe lotin e Rugovës sime 

…me grusht qello Jupiter
burimin e lotve t’mi n’atë Bjeshkë
njerin sy n’atë anë, tjetrin në këtë anë
…në ballë Jupiter
se vetëm ti mund t’më vërbosh 
Bjeshkën lëre të qetë
rrjedha e ujtë mos të ndalet 

isha n’anën tënde Jupiter
Mbretëria jote paqësore
më vërboi sy e mëndje
n’Dhé nuk paska paqë

Trashegimia, Jupiter m’u shëndërrua 
në ëndër të ligë
kundër gjykimit në dorën tënde
…qello Jupiter
në zemrën time
Bjeshkën lere të qetë
me gjakun dhe lotin e Rugovës sime Erza Muqollit

Erza dardane muzë, dashuri e poezi
Engjëlleshë, yll që zbreti nga qielli
Gjatë ditës notë e aromë si dielli 
Natë në shëndritje si hënë
Harmoni e vargjeve në rimë
Nuk ka notë që s’kalon det 
Për ta parë Erzën hyjneshë
Romantike për çdo poet 
Arti i saj poezi e muzikë
Zë që del nga shpirti
Zë që rrjedh nga Bjeshka
Dymbdhjetë poema shëndërruar në literaturë
Vetëm zëri i saj do ta këndonte himnin e Arbërisë
Aty dielli dhe hëna do të jenë në takim
Erza,
Zëri yt vjen nga malet e Dardanisë
Në sy tu shohim qiellin e Shqipërisë
Nuk ka piano që nuk dridhet
Nga zërit i Erza Muqollit !
Të shkruhet nuk është lehtë…Poet
DËSHPRIMI dhe KUNDËRSHTIMI
Aty ku etikë e estetikë përjashtohën nga e drejta e një populli, poemë e poezi derdhën në dëshprim. Kohë e shkrimeve, e dëshprimeve me tema të ndryshme që shpërthejnë nga penë e krijuesit, dhe që është e natyrshme.
Dëshprimi ndihet në analizën që i bëjmë vargut, poezi a poemë, mos të flasim për sonet, çka dhimbjet e krijuesit vihën në letër nga penë ndjenje :
Kundërshtoj :
Për gjithë ato të liga që i ndodhin Atdheut tim
Kundërshtoj :
Për gjendjën ekonomike që nga dita në ditë varfërohet
Kundërshtoj :
Për ramjen aq të dhimbshme n’arsim
Kundërshtoj :
Për gjendjën e mjerueshme në shëndetësi
Kundërshtoj :
Klasën politike të zhveshur ndjenjash e të zhytur në korrupcion edhe tej fytit
Kundërshtoj :
Gjykatën e Dardanisë të zënë n’fyt nga ndikime politike
Kundërshtoj :
Me tërë qenjën time, me ngjyrën e penës sime, të gjithë ata që «myhurin» vënë në përqarje, në coptim të trojeve arbërore ! 
*
Poeti e ka të drejtën, dhe, poezi e poemë nuk flasin vetëm për dëshprimet politike, por me theks të veçantë kundërshtojnë edhe filozofinë pasive të intelektualëve që heshtin para të ligave, me aq dhimbje edhe për popullin që hesht para kësaj politike dëmtuese, në rend të parë për rininë së cilës iu është shuar ëndra për t’ardhmën e saj.
*
Kombi im:
Lexoni poetët, siq i lexuam Rilindasit, që tash po e kuptojmë sa dhimje të mëdha paskan pasur, pra, që t’ua sherojmë plagtë kemi detyrë ti dalim zot Atdheut !


Mesianë (Llapit tim)

Të këndshme ecjet tua mesianase 
N'udhëtim shekujsh e deri sot
Nga Mesiana ajo Mollë e Kuqe
N'origjinë të prozës poetike
E deri në Çamëri nota pellazge 

Mesiansit e poezisë lirike
Od n'vallëzime të zjarrshme shpirti
Kohë Arbërie Gjuhë e Flamur 

Po sot burrë Llapi ku je 
Ç'është ai zë i shterrshëm
Kush të ngulfati

Zgjohu Mesiana ime
Fillestarja e Dardanisë
Gjergji t'dha bekim 
Siq unë me penën time Dardani
A ka klarinist t'mi përcjell vargjet 
Me dashurinë që kam për Ty 
Apo edhe në fletë peme 
Notën e të rrahurave të zemrës sime 
Në largësi mërgimtari e lot deti 
Me netët e pa gjumta, tokë e flakshme 
Arbërore e legjendave shekullore 
Me pamje nga dielli, ku lahen zanat e malit!
Dardani,
Për herë të parë në histori të veshëm me fustan lirie 
Duke ta mbuluar gjoksin e gjakshëm 
Me rrobën e ruajtur në arkën e ndalueme 
Dhjetëmiloin shqipe krushq lirie!
Dardani,
Mesiana, Dukagjini me zë Rugove, Malësi e Çamëri 
E tërë Shqipëria, bukë katua e ujë kroi 
Mollë e humë nga katërgjyshja ime 
Për Ty,
T'më vishësh me të qëndismën e Arbërisë 
Dardani nuse më e bukura e Ilirisë!
Nata që pret zbardhjën e zemrave shqiptare!Musa Jupolli lindi më 7 qershor 1955 në fshatin Alban (Shajkofc), Podujevë.
Kreu studimet Letërsi Shqiptare në Universitetin e Prishtinës.
Nga viti 1984 jeton në Paris. Është themelues i Shoqatës "ALBAKOS", e para shoqatë shqiptare në FIDH.
Më 1985 takohet me I.Rugova në Paris dhe bisedon për çështjen e njohjes ndërko-mbëtare të luftës për pavarësinë e Kosovës.
Takimi me Kadare-n daton nga viti1987 në Paris !
Më 1989 antar i Byrosë në Koferencën e Helsinkut (Kleber-Sorbonne)           
Më 1990 me Antoine Garapon (profesor magjistrature në studimet e larta në
Paris) dhe me Olivier Mongin (filozof dhe drejtor i Revistës ESPRIT) themelojnë
Komitetin e Kosovës.
Mbanë shumë takime dhe konferenca në Francë, Belgjikë, Itali, Danimarkë e gjetiu për çështjen e Kosovës dhe kulturës shqiptare.
Takohet tri herë me Jacues Chirac, ish kryetar i Francës.
Në vitin 1999 kthehet për herë të parë në Kosovë dhe ishte musafir i Bernard Kouchner me të cilin njihet që nga viti 1988.
Ka botuar shumë artikuj dhe intervista në shtypin shqiptar dhe francez.
Është nënkryetar i Lidhjës së Krijuesëve Shqiptarë në Mergatë.
Më 1994 është iniciues i librit "Çështja e Kosovës" I. Rugova (Fayard) në Paris
              
Botime:
 1. Më 2001 botoi librin "Le gardien de chevaux" (Michalon) në Paris.
 2. Më 2002 nxjerr një cikël të poezive në "Voix d'Encre"
 3. Më 2008 botoi romanin "Sytë e tu kanë ngjyrën e të gjitha luleve" (Faik Konica)  Prishtinë.
 4. Më 2009  botoi librin DITAR (Faik Konica)  Prishtinë.
 5. Më 2010 botoi romanin " 99 " (Faik Konica) Prishtinë.
 6. Më 2011 botoi "Kosovë p(R)ozë e gjatë...(poezi) (Faik Konica) Prishtinë
 7. Më 2012 botoi "Poemë n'Udhëtim" (poezi) Rugova Art Prisht
 8. Më 2012 botoi « Pesë degë Thërrasin Trungun» C/O (poezi) «Marin Barleti», Tiranë
 9. Më 2012 botoi «Tokë Arbërore» (poezi) M.Jupolli & M. Thaqi, «Lump», Prishtinë
 10. Më 2014 botoi «Vargje n'Udhëtim» (poezi) M.Jupolli & M.Thaqi, »Zef Serembe», Prishtinë
 11. Më 2015 botoi «Çamëria- n'vargje t'mia», Faik Konca, Prishtinë  
 12. Më 2016 botoi «Edioni & Afrodita» Faik Konica, Prishtinë
 13. Më 2016 botoi «...me Kadarenë» , Faik Konica, Prishtinë
 14. Më 2017 botoi “Në Udhëtim me  Dardaninë”, Rozafa, Prishtinë 
 15. Më 2018 botoi “Mon Kosova”, “Fauves”, Paris

Freitag, 27. April 2018

Prozë urbane nga shkrimtari Bajram Sefaj

Shkrimtari Bajram Sefaj

Fërkimet e para...
(shkëputje nga libri, në sajim, me titull, “prozë urbane”)

Me fal, Hyjni e shtrenjtë, këtu i erdhi dekiku i volitshëm, çasti i shkruar nga andej, pas qiellit, që t’i tregoj dy ndodhi që, përkundër përpjekjes maksimale të kamuflimit e veshjes me petk të bardhë, në thelbin e tyre të fshehtë, ato janë, ashtu si janë! 
Në çast, kujtojmë periudhën kohore kur filluan vajtje- ardhjet e para Kosovë-Shqipëri. 
Shkuarja dhe qëndrimi, sado i shkurtër, në Shqipëri, për shqiptarin e gjorë nga Kosova, ishte ngjarje jashtëzakonisht e madhe. E madhe për ata vetë, që shkonin atje, e madhe për ata që i përcillnin e pritnin që ata të ktheheshin nga Shqipëria. 
Vizitorët fatlum nga Kosova që vizitonin Shqipërinë e ëndrrave, priteshin me asi interesimi të valë që, shikuar nga perspektiva e sotme, ngjan si e pabesueshme. Sikur të ktheheshin nga larg, nga një botë e panjohur dhe çudirave e jo nga Shqipëria që e kishim në derë shtëpie e, në kutinë e zemrës. 
-E si ishte, e çka ishte, çka kishte... ishin pyetjet që ua ndrydhnin thembrat njëra tjetrës.
Pyetja e parë që i shtrohej vizitorit fatlum që kthehej nga Shqipëria në Kosovë, si e pashmangshme, detyrimisht ishte: Kallëzo, si ishte në Shqipëri?
Një bandill i ri fare, një vagabond kosovar, por që Shqipërinë e kishte në zemër, në këtë pyetje dha përgjigjen që, për momentin, ishte shokuese për të gjithë të pranishmit dhe, aty për aty, mori bekimin e përgjigjes më origjinale të mundshme, të dëgjuar deri me atë dekik. Shqipëria ishte vend i mrekullueshëm. I vetmi vend në botë që, më sa fuqi mushkërish që ke në dispozicion, mund të brohorisje Rroftë Shqipëria!, e mos të fitosh birucën, sikur atje, me dashuri e respekt të thellë, e quanin burgun! 
He mor, çuni i Lalës, krejt mirë, thuaj se zbulimi yt është
origjinal dhe gjenial njëkohësisht, por ç’t’i bësh kur kjo liri e kjo brohoritje nuk vlente edhe për shqiptarët e Kosovës. Kujto kohërat kur edhe fëmijët, nxënës të klasave të
para të shkollës fillore, sidomos ata nga brezi i ngushtë kufitar, për një notë të dobët që merrnin në cilëndo lëndë mësimore, ia mbathin pupë e matanë kufirit!
- “Mos jeni këlyshë të Titos”, “provokatorë”, “spiunë”!, me këto e të tjera fjalë mirëseardhje i pritnin shpesh edhe vocërrakët e lerë më të rriturit, midis të cilëve, jo rrallë, kishte njëmend edhe titistë e këlyshë të tjerë të jugosllavit!
Kthehu mbrapsht (siç thonë në Shqipërinë tonë Nënë!), në Tiranë a gjetiu, e provo serish të klithësh britmën: Rroftë Shqipëria! Ani mirë, çdo gjë në rregull, do ti, të thuash e do të hakërroheshe ti. Asgjë e keqe nuk do të ndodhë, aty për aty, fill përnjëherë, por, sa të merret vesh se vjen nga Kosova, lindë dilema e lindur tashmë, helbete mos je këlysh i Titos! Provoje ti vetë, bandill e trim, nuk do të kthehesh aq shpejt në Kosovë! Së paku, pa e parë pi... e maces. Pa e kryer “kursin disavjeçar të riedukimit, në një nga “institutet” e famshme për “riedukim marksiste leninist”, në Burrel, Llakatund, Seman.., a diku tjetër. Mund të zgjidhni, ku të doni, mos ngurroni, vend ka për të gjithë! Ndjehuni mirë e lirë, si në shtëpinë tuaj, (faite comme chez vous) siç ia thonë fjalës francezët!
*
Ndër pyetjet e rralla që u shtroheshin fatlumëve, që atëbotë, vizitonin Shqipërinë, plagën tonë kurrë të pashëruar, ishte: e çfarë ushqim gatuhej atje, çka hahej e çka pihej atje, (mu kënaqë, me u çkoç tuj hëngër!). Larg qoftë, ndokush ta zë në gojë kafshatën e gojës, bukën e zezë, format tulle, koret krejt të djegura shkrumb e brenda, krejt lloç, e papjekur fare, që as i madhi dreq nuk mund ta hante, fare, hiq.
*
Nga kujtimet e pavdekshme, të pa perënduara kurrë, një si imazh, ilustrues, nga vizita e parë në Shqipëri, ruaj “ndeshjen” e rastësishme me Bukën që gatuhej në magjet e xhaxhait Enver!
Prirë nga dialog me nipçen time shumë vjet përpara së këmba të më shkelte në mëmën Shqipëri.
Për shkak të bukës së ligë, ushqimeve me grat, të pakta e pa as një fije mish..., sot e gjithëditën, në tërë Shqipërinë, nuk has në asnjë barkmadh, në as një cullan e të fryrë, trashullak e buçkan, me një fjalë, në Shqipëri nuk ka obeizitet, sëmundje epidemike nga e cila vuan një shumicë njerëzish në botën perëndimore, kapitaliste, reaksione, revizioniste, borgjeze, në zhdukje e shfarosje e sipër... (sipas teorive boshe të mixhës E. Hoxha!), i them nipçes sime, të bijës së sime motër, që si profesoreshë e gjuhës dhe e letërsisë shqipe, në Gjimnazin Skënderbeu, në Ulqin, veçse kthehej nga vizita e parë Mëmëdheut! 
Në këtë sipër, në ekranin televiziv, që gjithnjë hapur na rrinte para sysh, si në parakalim, shfaqet një punëtor shtatmadh, i trashë e barkmadh. Qëllon të jetë punëtor ndihmës në kopshtin zoologjik të qytetit. Le që ishte madh virani, sa një lis me rrema, por edhe cullën e kishte të madhe dhe veç sa nuk i shkonte zhàg përtokë. 
- E ti, dajko, thua se në Shqipëri nuk ka njerëz të trash e barkaçokë! Ja, shiko e bindu!, ma kthen ajo, e lumtur që, si të porositur hyjnish, në atë çast jetik, të debatit të nxehtë, shfaqej shqiptari i shëndetshëm nga Tirana!
- Racionin e mishit të drekës, dedikuar ariut të murrmë, atje nën çatinë e kopshtit, e ka kollofitur ai barkmadh, ia përplas përgjigjen dhe, me dromca shakaje, shtoi: para gjyqit të popullit do të përgjigjet ai, për abuzim, të dënueshëm me ligjet dhe kushtetutën në fuqi! 
Derisa unë shkrihem në gaz, mbesa skuqët deri në vesh, mbërdhezet si të kishte marrë një flakaresh hithi përvëlues!
*
Një tjetër kujtim kurrë të pavdekshëm, që nuk perëndon kurrë, nga vizita e parë Shqipërisë, është ai, kur rastësisht “ndeshi” (shoh) Bukën që gatuhej në magjet e xhaxhait Enver!
Shumë vjet pas debatit të “ashpër” me mbesën time, isha në Shqipëri. Ishte Shqipëria ime parë. Berati im i parë, me legjendën Vrionët (me Jusufin, në zemër!) e të tjerë aristokratë të kohës. Pikërisht në lagjen e Vrionve të Beratit tonë, papandehur krejt, syri ma zë vogëlushen sygacë e faqekuqe: me bukën e zezë (më të madhe se ajo vetë), në një dorë e, me një kaki (lloj hurme), në dorën tjetër! 
Sa “shumë” i shijonte buka e zezë, tullë e papjekur, shoqëruar (shty) me hurmën kaki, asaj shejtanke, çupëline syzezë e faqekuqe!
Cili është fryti me të cilin e han bukën?
Frytit është kaki. E kam ble në merkato!
Nga një çupë sa grima, përnjëherësh “blej” dy fjalë: kaki dhe merkato!
Ishte ko ora e parë, leksioni i parë i gjuhës shqipe, aty në Beratin e J. Vrionit, me mësuesen e vogël sa një gogël!
Nuk vonon shumë e bëhem pronar i tyre! 
Sa i takon asaj pyetjes së fshehur e të mbështjellë me shtatë fish mishema misteresh, që në kushte e rrethana normale, duhej të ishte e para, zakonisht jepej përgjigje me mallkim brenda saj: “Shuaj, goja t’u thaftë, po a q... motra shqiptare, ore pika të pikoftë, gjagajdur!”.. Njëmend, pyetje e mallkuar, për vaktin e atëhershëm. Me vonë, përgjigjen e saktë në ketë pyetje do ta jepnin, trotuaret, rrugët dhe rrugicat e errëta të metropoleve të kontinentin tonë.
(Kujtojeni atë periudhë idile, kur me të madhe , mirë e mbarë, nisen martesat midis gocave të Shqipërisë dhe çunave të Kosovës dhe, kuptohet, anasjelltas. Ky gëzim mbërrini deri në këngë, madje!
Mjerisht kjo ëndërr nuk zgjati shumë. Në vend se për në Kosovë, gocat e reja, të shëndetshme dhe të bukura, nga Shqipëria, morën rrugën e mallkimit Morën rrugën pa kthim për në zonat e thella malore e shkrepave të Shumadisë dhe në shumë vise të tjera, në zona të fshehta e të prapambetura mesjetare, që atje ku janë, në gjuhën serbe, vukojebina u thonë, ose ku bën dreqi ve, thuhet shqip! Në vend se të martohen në Kosovë e të krijojnë familje të shëndosha shqiptare, jo njëmendë, si për të përfillur porosinë ironike, a qihet motra shqiptare!, të rejat shqiptare, për pak para që i fitojnë prindërit e tyre tradhtarë dhe antikombëtar, bijat, evlatet e tyre, ua djersin koqet e thata, vejanëve, pleqve, të moshuarve, herë-herë, edhe handikapëve, të devijuarve mentalë...).
Ha, ha, ha... të qeshesh a të pëlcasësh inati, njësoj!

Ky vajtim ose nismë e këtij kallëzimi të shkurtër, rakitik, astmatik, mbërthyer ethesh, shprehur pa pikë sharmi e shkathtësie rrëfimi, ndjell në mend edhe një tjetër kallëzim, paksa me leqe e dredha më të mëdha, që e bën atë të vështirë për t’u kallëzua: jeto për ta treguar, porositë Gabo Markez!
Do t’i dilet matanë, disi.
-A ka Enveri (Hoxha) merita për Kosovën? – ishte njëra nga dyzet pyetjet standarde dhe të njëjta për anketuarit. Një gazetar i zoti i gazetës së shquar ditore në Kosovë, me këtë anketë e mbajti gjallë gazetën e vet, për disa javë (prej jave në javë), për disa muaj e mbase për nja dy a tri vjet e më shumë.
-Po, ka: Merita Halilin*!
Kjo ishte përgjigjja e shkurt dhe e qartë, e njërit nga (shumë) të anketuarit, ishte gjeniale! Përgjigje të cilën duhet mbajtur në mend, duhet respektuar e mbajtur gjallë, me riprodhime e vaditje të shpeshta, të njëpasnjëshme.
___________ 
(Merita Halili*, është një interpretuese e këngëve popullore, e dashur, e respektuar dhe shumë e popullarizuar nga Shqipëria, e martuar për një shqiptar nga Kosova. Me kusht që Enver Hoxha të këtë pasur dijeni se në Kosovë jetojnë shqiptarë! Shpjegim ky i panevojshëm fare!). 
(diku në francë, prill 2018)

Buqetë me poezi nga Sabit Abdyli

Sabit Abdyli

KUR DO IK
(grues)

Një ditë kur do  ik.
"Pse e pse bre"- ke me thanë:
Si harrove premtimin; gjithmonë me ty"
Asnjëherë s'më ka ndodhun të  kesh shkelun  fjalë!
Grue, mos vë kujë, 
Në ty s'due ta shoh lotin,  dhimbjen ... assesi!
Kujto ditët kur na buzëqeshte dielli 
Dhe rritem katër fëmijë.
Qëndro si në ditët e mira me emrin tënd të mirë.
Nur dashurie, dorë e djathtë e shtëpisë!

Shkurt, 2018 


VALA HILEQARE

Kreshtë e bardhë mbi valë
Pa pra i njom buzën
Bregut t’saj të tharë

Flladit  bregun vala
Rërës i shuan zjarr
Mua flokun zbardh

Valë moj hileqare
Freskomë edhe mua
Se jam mërgimtar
                                      
Auckland, 17 tetor 2009 BORXH JAM

Borxh deri në fyt jam
Prindërve 
Më rritën 
Barit e dushkut 
oksigjeni e shëndeti im
Borxh jam deri në fyt
Ëndrrave që nuk i bëra zhgjëndërr
Bregut lumit
Arave me grurë
Borxh jam gruas
Fëmijëve
Profesionit e punës
Që nuk bëra shumë më shumë
Sa do të doja unë
Borxh jam Shqiponjës 
Që nuk fluturon e lirë 
Mbi gjitha malet e fushat ku flitet shqip

Fund janari, 2018EC E EC

Gur i shkulur,
spirancë maje thyer.
Ecë  e ecë n’kërkim
edhe kur zë vend,
emrin muhaxhir!

Auckland, tetor 2013


DËSHIRË

Do të doja  të jesh qiell, 
dielli që ngrohë freskon.
Erë pranvere në vapë vere,
me hije dreke matur
mall pa hile,
më këmbë në tokë të jesh,
mendjen si kallinj gruri plotë
ta kesh!

Janar, 2014KAPRICIOZE 

Korba të zinj
Në eter mprehin thinjtë

Oxhak i shtëpisë tymos
me blozë
të zinjtë e zogjve kombçar

Majë lisave poshtërisht lëshohen
Me thonj e me sqepa
drejt shkëmbit të Prometheut

Shpendët sa grima 
si të ishin kafshë nate
I kashaisa
I zhvesha mitesh me blozë

E ngura dot s'u hiqej
erë shurre kundërmojnë EMRAT PA EMËR 

Kalërojnë  ligjet 
Emrat pa emër zvarranikë 
kalërojnë ndrydhin liritë
shkelin premtimet
zvarrë zvarrisin  fjalën
me kode që ata dinë
hanë s’hanë fjalë 
synojnë  maje 
të etur kroje shterojnë
grigja  me gishta n’gojë
hajt bir 
                       
Shkurt, 2012 KANCELARIVE TË BOTËS

Në kancelari të Evropës Ismajilin në krah,
në Londër, Isai vetë i dytë.
Hartë e Evropës varur në mur.
Në hilet e lordit Boletini, brof çohet në këmbë!
Me dorën e tij të burrit,
në hartë trojet etnike mbulon me pëllëmbë.
Zotëri këtyre trojeve që kur mbiu lisi janë Albani!
Nuk ndahen këto toka për të madh gazep.
Heu Isa burri, raca jote sot!
Gladiatorë mes veti ;
kancelarive të botës, korridoreve të Parlamentit,
shtrëngojnë dorën armikut pazare bëjnë nën cergë,
 lëpihen e lariten të huajve për  shkam*!

Gusht, 2014KËSHILLË

Dil nga orbitë  i ngushtë mëhallësh
Mos u lako e mos  ik nga vetja
Lajkatar e flamur ndërrues  mos u bë
Bëhu gonxhe malesh e fushash tua
I gatshëm për të çelur  në çdo stinë
Luleborë e ushtar motesh të mëdha

Janar 2018


ELOZH  PËR GJERGJIN

Gradat, lavdet e sarajet  e shtruara  në ar
Nuk e lëkunden 
Arbënia   ishte dhembja  tij  e parë

Janar, 2018SHËTITJE MBI FSHAT

Rrugicat mbyllur
Me shkurre, barishte,  thera ...
Banorët  ikën jashtë ose ranë në qytet.
Manaferrat mezhdave kalavesh të paprekura
Gjurmë  bagëtish e njerëzish askund
Përroska mbuluar me kërpnaja e shelgje.
Gardh  i gjallë që s'kalohej këtej e matanë.
Hutat e ketrit kishin zbrit  nga mali.
S'më kishte ndodh ndonjë herë më parë.
Të dilja mbi fshat.
Dhe të mos shihja fushës bujq. barinj, bagëti
E kosëtarë tek ju jepnin krahëve  në radhë.  
Gra shamibardha tek çonin bukën në arë. 

Kabash, korrik 2013TEK FLISTE

Lidhte kujtimet në trastë nyjë
Me gjithçka nga pak; arra, mollë, kuleç
Çdo të pesëmbëdhjetën ditë
Me kokën në torbë nisej 
Në vizitë djalit në Sremska Mitrovicë
Zgjidhte nyjë
Në heshtje i tregonte për situatën
Shokët e idealit, hafijet ...
Merrte djalit vargjet e shkruara n'qeli
Gardiani roje 
I pafuqishëm të mbante kontrollin
Nëna tek fliste me sy

Shtator, 2017GRATË

Ujëvara dashurish pafund, 
Vargje baladash, tituj romanesh, Poezi. 
Zana mali shtatëngjyrësh në sy. 
Nota lirizmi, këngë, 
Bulëz pranvere, 
Stimul paqe e lirie, 
Rimë shpirti, Gjithçka tek Ju. 
Shtojzovalle mbi muzë 
Dorë që përkëdhel 
E rrit trima. 
Gratë bashkëshorte, Nëna, ABËCË jete, 
Hyjnesha që nuk braktisin kurrë…

Gusht 2017PIKON

Pikon kulm i shtëpisë 
Pikon 
Hafije e ustallarë nga gjitha anët vijnë
Thirr e pa thirr
Kush ndreq kush prish
Tanët mjaftohen të jenë në krye të vendit
Të mos lagën 
Gushë për gushë  me qoftëlargun
E lëshojnë udhë

Korrik, 2017KUJTIM PËR MOTRËN

Sa herë më ngushtohej shtegu 
Shndriste si dielli dhe hapte rrugë
Zemrën e shpirtin erë të trëndafiltë
Vishnja ndanë dritares veshur me blerim 
Kujtim pritjesh të ngrohta gravura të thella n'gur 
S'i besoj urtisë: ”koha fshin gjurmë"
Me merakun Kosovë iku, tash 19 vjet!
Në Shkup më nuk më shkohet si dikur me qejf.

26 tetor 2017 ZË KOHE
(Haxhi Muhaxherit)

Jehonë kohësh të mira
Emrash rrënjësh e qëndrese
Furtunash e motesh lavdie
Nuk resht së vrari të keqën
Nuk resht së qëndisur fjalëmirët
E fjalës shqipe

Auckland, korrik 2017


MUR MBI URË

Në bisht ndër shalë
Ikën 
U kthyen dhe mbyllën urën me drurë e gurë 
Me lutjet e Evropës hoqën barrikadat
Çajnë dërrasa
Biçim vazo betoni ngrehen mbi urë 
Hedhin  pluhur syve bëjnë petulla në ujë 
Me urë e pa urë 
Mur mbi urë
Skërmiten qençe e bëjnë zhurmë
Sa me lindje sa me perëndim
Sorrë në dy hunj

Janar, 2017


IN MEMORIAM PËR SHKRIMTARIN R. KELMENDI

"Letrat prej Ulqini" me Ty takim im i parë 
Aty mësova sa fort fishkëllen fjala shqip
Dhembjen ta zbulova te "Rrëfimi i njeriut me samar"
Me mësimet tua te Verrat e Llukës u morën ngryk 
Gjithë ai nam 
Te opusi yt letrar shijova të bukuren humorin me karar
Saktë e dije kur kositen livadhet dhe kur do të duhej
Të kërcasin e heshtin arm't

Auckland, 12 janar 2017KROI I FSHATIT

Rrënjësh gërshetuara drurëve mali, 
murmurit i kristaltë uji akullt. 
Në mes vapës në ballë të pikë. 
Barishtet valltare tunden gëzuar, 
parfumojnë rogën e harlisur gjithandej.
Këngë e trishtilave  n' degë,
deh e prek në shpirt!
Dhjetor 2016


NËNA RABË

Për dritë të gazishtës
Thurte çorapë
Ngrohte mëngjeset e ftohta
Dhembjen e njomte si lulet
Jetën 
Fjalën 
E qëndiste me ar

Gusht 2016MËSUAR

Rrëzojnë diktaturën. 
Derdhin në bronz  një të njëjtë me bujë
dhe vazhdojnë jetën si më parë
në diktaturë!
Gusht 2016


BREGUT

Zhurmon vala
Tek përplaset shkëmbit
Shkumëzon shkumën thinjoshe
Bregut ec unë
Pulëbardhat tutje tehu fluturojnë
Njëra ndahet e më ndjek pas
Eja sikur më thotë plot gaz 
Ta shuajmë mallin bashkë
Dhe era luan me flokun tim zbardhur
Rërë e nxehtë nën këmbë
Më djeg e nuk më ngroh

Korrik, 2016NJËHERË E MIRË

Yjet zënë me shtëllunga të zeza  resh 
Shtigjesh bjeshkësh më në fund erdh Dielli
Rrëmujë e ngazëllime mëngjesi
Qentë  qençe lehin Diellin
 Azdisen në kohë lirie
Poeti vazhdon  rrëfimin për ujkun
Dhe byryten  mëzetërit që  kullosin livadhet
 E zëna me tre plisa dheu mbi mezhde
Ende  në kërkim të  ilaçit për të vrarë
Mizat bezdisëse njëherë e mirë  

Korrik, 2016


ZOGJTË SHTEGTARË

Në tela telefoni tufa dallëndyshesh
Mëngjeseve në vjeshtë varg rreshtuar
Cicërimë e tyre dhembshëm tingëllon
Bëhen gati shtëpitë t'i lënë
Përmallshëm nisën buzën në vaj
Nga acari ikin në vendet me behar

Shtator 2015ATË DITË KUR PO NISESHA USHTAR
(25 gusht 1970)

Nëna nga bunari nxori një kove ujë.
Piva një gërrqe se kështu ishte adet.
Shtrëngim duarsh, përqafime,
doja të mbahem burrë, loti më tradhton.
T’i shpëtosh të keqes, më thanë, sa më pak fjalë!
Me të ligun mos ngul kunja,
dosjet janë të hapura për shqiptarë!
Ne vetëm numra jemi,
mos beso kur të rrahin krahëve!
Në listat: “Të rrezikshëm për shtetin” 
emrat tanë deri më një të sistemuar i kanë! 

Nëntor, 2014KU MBETI

Ku mbet moti kristal 
Oxhakut tymi i shkonte drejt
Qëndisej me ar fjala e jeta plot harmoni
Ku mbeti fjala e thënë në sy
Kohë gjithçka prapa krahëve erdhi
Veshur me pendla të bardha mjellme
Brenda sterrë i zi
Ku mbeti autoritet i prindit 
Shtetit
Shkollës
Familjes
Çiltëri e djalit vajzës
Fjala fjalë
Emrat shqip
Ku

Dhjetor, 2015ITAKA

Josh gjithçkaje e saj
Shtegtarët me ditë e natë krahëve u japin
Hijeshi e sirenave e tmerr katallanësh nuk i ndal
Rendje mes shkretëtirave e resh
Aromë e vatrës ndjellë e thërret
Në zhgjëndërr e ëndërr shfaqet
Si këngë bilbili në rremb

Qershor, 2016FJALË E FJALË

Në takime mërgimtarësh. 
Secili ka një mendim. 
Dy. 
Tre. 
Shumë. 
Grijmë ujë në havan. 
Komentojmë libra e tituj gazetash pa i lexuar, 
Gjykojmë problemet madhore të shtetit, pa qenë atje! 
Botën ujdisim, 
Më mirë se perënditë ... 
Shajmë diku të irrituar . 
" Po të ishim ne, do të bëhej më mirë " ! 
Flasim si ekspertë, 
Të shkolluar kushedi nga cila galaktikë. 
Flasim me radhë  pa e dëgjuar sho-shoqin. 
Secili shtyhet  të shkrep, qoftë  edhe një fjalë.

Maj, 2016NDRYSHIM I MADH

Kam mall, 
dhe  kujtoj motet,
kur brehej hekuri me dhëmb
dhe vdisje për Flamur.
Për të lexuar Fishtën, Konicën, Kadare,
Ernestin, Markezin ..
krijohej radhë.

Maj, 2016EMIGRANT

Emigrant shkak luftë ngjyrash
Të tillë dikur pati edhe në fshatin tim
Të përndjekur  nga e kuqja
Shtigjeve pafund në rrugëtim
Përtej oqeaneve mbërrin
I gjeta të plakur buzën shkrumb
Unë emigranti muhaxhir. 
Në prag shekulli njëzetenjë 
Dëgjuar keni nga gjyshërit 
Për plagën e vjetër emigrant politik
Karvan në ecje lodhur 
Me kujtimet plumb mbi kurriz

Mars, 2016TESHTITJE KOHE

Gjithçkaje i doli boja 
Karriget u përlloçën si është më keq
 Filiza të së resë në ketë palcë acari të vijnë
Të ngjallin shpresat e humbura nga lakmitë
Të kapërcejmë inatet vetën 
Dhe jugë e bardhë të fryjë

Mars, 2016VENDÇE

Ecje mbi ferra  e shkurre nëpër mote
Për jetën 
Për diell më shumë
Dhe dalin nëngurët 
Vjelin  frutat e pemëve
Kafshojnë diellin  pamëshirë 

Mars, 2016SHTERPËRI  E GJELAVE

Gjelat kryengritës të mëngjeseve
I dehu fitorja
Nga pangopësia vetëlavdërimet
U ngjirën   
Për të qëndruar majë mullari
U qullën e qullën si është më zi

Shkurt, 2016MBASE

Donzhuanët  kolonizuan shën Valentinin
Për të treguar besnikëri
Përmes dhuratave e luleve
Blerë dashuri
Mashtruar e fshehur kurvëritë
Shkurt, 2016Shënime biografike 

Sabit Abdyli u lind në Kabash të Anamoravës në vitin 1946. Shkollën fillore dhe të mesmen i mbaroi në Viti, SHLP në Shkup, kurse  Fakultetin Filozofik: dega gjuhë dhe letërsi shqiptare në Prishtinë.  Pas luftës (1999) Sabiti bashkë me familjen u vendos në Zelandë të Re. Atje  vazhdon të merret me shkrime dhe të bashkëpunojë me gazeta e revista që dalin në gjuhën shqipe.  Deri tash ka botuar këto vepra:

 1. Kabashi i Anamoravës, Prishtinë, 1997, (monografi)
 2. Ankthi i pranverës’99, Prishtinë, 2004, (libër-dokumentar)
 3. Kohë e lumtur, 2005, Prishtinë, përmbledhje me poezi 
 4. Bijtë e shqipes në tokën e reve të bardha, Auckland, 2010, prozë, poezi dhe artikuj për Mërgatën shqiptare në Zelandë të Re.
 5. Letra, Anekdota, Aforizma, Gjilan, 2013
 6. Na kabashi jem t’ndam nji zjarrmi, Gjilan, 2013
 7. Dallgë malli, Prishtinë, 2016
 8. Tybe këta veë kabashë janë, Prishtinë, 2016
 9. Thërrmija jete, Prishtinë, 2017
 10. Letra për babuqin gasterbajter në Gjermani, Prishtinë, 2017

Sabit Abdyli, që nga vendosja e tij në Ishullin e largët (29 tetor 1999), është aktiv në organizimin e aktiviteteve artistike ndërthurur edhe me veprimtari për ruajtjen e unitetit, gjuhës dhe traditave kombëtare në mesin e Mërgatës shqiptare në Zelandë të Re.