Montag, 11. März 2019

Takime e veprimtari diplomatike të konsullit Isa Kosumi

Pamje nga pritja në ambasadën bullgare në Vjenë


Me rastin e ditës së çliriumit të Bullgarisë

KONSULLI I AMBASADËS SË KOSOVËS,
NË AMBASADËN BULLGARE NË VJENË.

Me rastin e kremtimit të ditës së çlirimit të Bullgarisë, i ftuar nga ambasadori z. Ivan Stoyanov Sirakov, në cilsinë e Konsullit të Republikës së Kosovës në Vjenë, mori pjesë edhe z. Isa Kosumi.
Ai në fjalën e tij me ketë rast, ai ndër të tjera tha:
- Kam nderin dhe kënaqësinë e madhe që me rastin e Festës Kombëtare të Republikës Bullgare, t’ju shpreh Juve dhe popullit mik bullgar, urimet më të përzemërta dhe të sinqerta, më dëshirën qe të keni lumturi, prosparitet dhe mirëqenie të pëgjithshme!
Uroj që marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve tona, mbështetur në vlerat e miqësisë tashmë të dëshmuar, të thellohen dhe begatohen edhe më shumë gjatë bashkëpunimit të mëtejmë në fushat e interesit reciprok për të dy popujt.

Mëpastaj, edhe Ambasadori bullgar shprehu falënderimin e tij për pjesëmarrjen e z. Isa Kosumi në këtë ngjarje të rëndësishme shtetërore, duke u zotuar gjithashtu për një bashkëpunim edhe me të frytshëm mes dy shteteve, njofton Radio Liria.   

Vjenë, 3 mars 2019Pamje nga pritja solemne e mësuesve shqiptarë në Ambasadën e Kosovës në Vjenë


Nga veprimtaria e Ambasadës së Kosovës në Vjenë

PRITJE SOLEMNE E MËSUESVE, 
ME RASTIN E FESTËS SË TYRE.

Në emër të Ambasadës dhe në cilësinë e Konsullit të Republikës së Kosovës në Austri, z. Isa Kosumi kishte nderin dhe kënaqësinë për të pritur mësimdhënësit shqiptar të Austrisë, të cilët japin kontributin të madh në mësim plotësues të gjuhës shqipe, për nxënësit shqiptarë qe jetojnë këtë shtet. 
Me këtë rast, atyre ua uroj përzemërsisht "7 Marsin", Ditën e Mësuesit; duke shrehur më pak fjalë konsideratën dhe admirimin e tij për punën që ata bëjnë.
          Mësuesit shqiptarë, janë ata që në kohërat më të vështira për kombin tonë, na mësuan ndër shekuj qëllimin e rrugëve tona të ndritura, duke qenë gjithëherë faqja më e ndritur e historisë me mision të shejtë që shkrinë vetën për të ndriquar rrugën e të tjerëve. 
          Jeni ju ata të cilët me dashuri e vullnet, përcjellni tek brezat e rinj, vlerat shpirtërore të kulturës dhe traditës shqiptare.
          Ambasada e Kosovës në Austri e përcjell me vemendje punën e mirë që ju bëni mësimdhënje. Dhe padyshim, mbështetë realizimin e aspiratave tuaja arsimore, kulturore patriotike dhe kombëtare,
duke qenë gjithnjë mirënjohës dhe falënderues për mundin, kontributin dhe sakrificën Tuaj, në  ruajtjen, pasurimin dhe zhvillimin e gjuhës së shenjtë shqipe ndër breza.
          Në përgjithësi, liria, pavarësia, shkolla shqipe, ditëlindja e sajë, paraqesin vlerat supreme të identitetit kombetar shqiptar, ndërsa në veçanti bazament gjenerues që prodhoni dhe distribuoni në vazhdimësi energji dritë, dhe gjithë atyre dhe vetëm atyre, që mbajnë lartë dhe të pacenuar etikën dhe emrin mësues.
          - Gëzuar për të gjithë ju mësues të dashur, në ditën e nderimit të madh që i bëhet veprës suaj të ndritur! - ishte urimi i përzemërt në fund të fjalës së z Isa Kosumi, Konsull i Kosovës në Austri.
   
          Siç njofton Radio Liria, më pas në emër të mësuesve, u falënderua znj. Miradije Berishaj, kryetare e SHMSH "Naim Frashëri" në Austri, e cila theksoi se nuk ka si të mos jemi krenar pasi që institucionet tona shtetërore na përkrahin dhe gjithëmonë i kemi pranë. Ajo e përmbylli fjalën e vet duke u zotuar për një përkushtim edhe më të madh, në mënyrë që arsimimi i brezave të rinj të jetë edhe më cilësor dhe kësisoj të realizohet si duhet misioni madhor që bartin mbi supe.

Wjenë, 7 mars 2019

1 Kommentar:

 1. Nuk mund ta besoja se do të ribashkohesha ndonjëherë me ish të dashurin tim, isha aq i traumatizuar duke qëndruar vetëm pa një trup që të më qëndronte pranë dhe të ishte me mua, por isha aq me fat që një ditë takova këtë magjistar të Dr. Ediomo pasi i tregova per situaten time ai beri cdo gje qe te shihte te dashurin tim te kthehej tek une, faktikisht pasi beri magji ish i dashuri im u kthye tek une me pak se 48 ore, ish i dashuri im u kthye duke me lutur qe nuk do te rikthehej kurre. me ler perseri 3 muaj me vone u fejuam dhe u martuam nese edhe ti ke te njejten situate. Ai është shumë i fuqishëm në punët e tij;
  * dua magjinë
  * nëse doni që ish-i juaj të kthehet
  * Ndaloni divorcin
  *thyej obsesionet
  * shëron goditjet në tru dhe të gjitha sëmundjet
  * magji mbrojtjeje
  *infertiliteti dhe problemet e shtatzënisë
  Kontaktoni Dr Ediomo në emailin e tij: drediomo77@gmail.com
  faleminderit shume zoteri qe ma ktheve ish te dashurin tim emailin e tij: drediomo77@gmail.com ose telefono/whatsapp:+2349132180420
  +2348155926512

  AntwortenLöschen