Dienstag, 26. Februar 2019

Poezi nga Hekuran Miraka

Hekuran Miraka

Babai dhe vajza

Babai dhe vajza 
kane te njenjtat rrahje zemre.

Vajza ka frike se rritet, 
e s'i ben kafene.

Babai ka frike se plaket, 
e s'e ka me prane.

New York, shkurt 2019Syri genjen per yjet

Yjet i paskam pare i qene shtrire.
Sa here levizja koken mbi nekrese,
Me dilte nje cep.
Here me dilnin pese.
Here gjashte.
Here-here tre.
Ashtu kisha pare henen kur zhvishej per gjume.
Tre. 
Pese.
Shtate.
Rrethi ka perseritje.
Eshte kalendari i syrit.

Syri genjen per yjet... 
I ben me cepa kur flene...

New York, shkurt 2019Kam frike nga dhimba

Kembet duhet t'i kem te miat,
Deri sa eci rruges.
Te mite s'jane veshet,
As syte nuk jane.

Kam te mite ca zhardhoke,
Flene te heshtur nen toke. 
Bertasin nen dhimbe.
E, atyre ua kam friken.

Keta, mos pyet te kujt jane.
Besoj se jane te tute...

New York, shkurt 2019Kalendari henor

Dimri nuk del pa dimer.
Pushtetet dorezohen te ndergjegjshem.
Keshtu nderrohen stinet ne paraudhe,
Si dhune e pranuar prej mejshkujsh.

Instiktet jane banka publike me kapital grash.
Kane vlere te shtuar veçmas.
Kujt i plasi per nje shkurt te shkurtuar,
Te pengoje daljen e plakave ne stan?!

"Shkurti, shkurton urat,
Marsi, rjep lekurat"
Po kush e pa?!
Bie bore ne shkurt.
Ne mars ngrijne qyrrat...

New York, shkurt 2019Vaji i Ajkunes

Deri vone kreshniket i pata ne buke.
Hanin dhe qeshnin.
E, prej gazit grahja jashte,
Te sillja dru te ushqeja zjarrin.

...humben shpejt.
Si geshtenjat nen hi.
Harruar nga Zanat ne Bjeshke.
Qe s'dine kujt t'ia japin tamlin,
Mujit, a Halilit?

Dy cunga duarsh mbaj per vete,
E s'po di te qaj si AJKUNA...

New York, shkurt 2019Ere dylli

Nuk po fle akoma.
Te mbarojne me pare qirinjte te qaret.
Kam frike se po mbeti ndonje pa djegur.
E ndezin per mua...

New York, shkurt 2019
Time aut

Me ka hyre frike te zbres ne Rinas.
Njehere me llogarisin si turist,
Njehere si protestues...

New York, shkurt 2019.
Sulova

Ne Sulove nuk ka manastire.
Nuk ka murgj,
Nuk ka murgesha.
As prifterinj,
As hoxhallare.
Asgje mbyllur.
Ne Sulove vjen duke qare,
Iken duke qeshur...

New York, shkurt 2019
Sonet i rame ne "Lagjen Kala"

Kam patur moshen e bardhe te djalit,
Qe ishte rritur me lulet ne mal,
Kur shkela rrugicat ne "Lagjen Kala".

I kisha korrur me kose ne livadhe.
Te thaheshin per dimer per Bozhurren,
Te na jepte ne te vegjelve qumesht .

Bozhurrja ishte emer luleje.
Aso moshe nga ta dija?!
Kurreshtar i rrihja rrugicat ne "Lagjen Kala",
Me koken lart duke pare nga jargavanet:

Ma shponin hunden karafilat,
Kur era i rrihte pas dritares.
Piqej syri i djalit pas saksive,
Ku vajzat fshihnin cicat...

New York, shkurt 2019Shpellezat karstike

Me rrahen ne grup burrat,
Kur me mbyllen ne shpelleze naten e dasmes.
Durova si cunak,
Ndersa fshihja syte nga kripa qe nisi te tretej.

Ti qeshe e shtirur e turpshme perfund buzes.
Dhe hape hisen e pajes.
Nga tavani u varen pike-pike stalakmitet.
Nga dyshemeja moren majez stalagmitet.

E cili nga ne nuk do te donte t'i piqte!
C'kolone magjike!
Po, ku i dihet?!
Shterohem une se sipermi.
E ti se poshtmi s'ngjitesh.

Po, fundja...
Ne shpellezen tone qeme vetem.
Pastaj... 
Muzete jane publike dhe vizitoret s'fyhen...

New York, shkurt 2019

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen