Montag, 22. Oktober 2018

Fillimi i vitit të ri shkollor në Quinto

Hamit Kurti
Shkruan:Hamit Kurti
Shkolla Shqipe "SHËN NËNA TEREZË" në Quinto di Treviso sot solemnisht festoj fillimin e vitit të ri shkollor me emrin e bijës shqiptare të Shenjtës -Nënës Terezë!
Të shoqëruar me prindërit e tyre ishin të pranishëm shumë fëmijë që tashmë disa vite ndjekun mësimet pranë kësaj shkolle , por kishte edhe të tillë që kishin ardhur që të bëhen pjesë e mësimit këtë vit .
Duke parë sukseset e kësaj shkolle dhe sidomos angazhimin e pashoq të mësuesit të kësaj shkolle prof. Bajram Desku i cili e bëri faktor comunitetin kosovaro-shqiptar jo vetëm në këtë qytet ,por edhe bashkëpunëtorëve të tij mësues , natyrisht me përkrahjen e madhe të prindëve të nxënësve , bashkëatdhetarëve dhe bisnesmenëve që dhe veprojnë në këtë zonë të Italisë ku nuk mungoj as përkrahja e institucioneve vendore sidomos komuna e Quintos dhe organet kishtare .
Për respekt takimin e përshëndeti Don Roberto i cili tha se asnjërë nuk do ndalet përkrahja ime në aktivitetet tuaja sepse jeni shembull për të mirë .

Jo vetëm lokalet por gjithçka që është e mundur do ua vë në dispozicion për realizimin e dëshirave tuaja . 
Ai për mungesë kohe u largua , pasi u falënderua nga të pranishmit për përkrahjen i përcjellur me duartrokitje të gjata !
Prof.Bajram Desku shfrytëzoj rastin që të ndaj mirënjohje për prindërit dhe shumë nga ata që ndihmuan dhe nuk ndahen nga asnjë nismë që shkon në mbarëvajtjen e mësimit shqip dhe në dobi të komunitetit shqiptar .

Për ti argëtuar të pranishmit erdhi enkas Grupi Artistik Iliria ku me vallet e tyre kenaqen sit fëmijët ashtu edhe të rriturit .
Për të pranishmit ishte organizuar edhe një koktel rasti nga ana e afaristit z.Hetem Zogaj , njërit ndër sponzorët kryesor te Shkollës Shqipe dhe të të gjitha nismave dhe aktiviteteve shqiptare .
Me dëshirën e të gjithëve u vendos të vizitohej shtatorja e Shën Nënës Terezë emrin e së cilës që nga sot me krenari e mban Shkolla Shqipe në Quinto di Treviso dhe bashkërisht u marshua deri aty ku pranë shtatores Grupi Artistik Iliria me veshje kombëtare ekzekutuan valle nga çdo trevë shqiptare sikur donin ti thonin "nëna e shejtë jemi nga çdo cep i Shqipërisë " dhe ajo ashtu me duartë e bashkuara sikur i bekonte të gjithë .

Quinto di Treviso 
20 Tetor 2018

1 Kommentar:

 1. Nuk mund ta besoja se do të ribashkohesha ndonjëherë me ish të dashurin tim, isha aq i traumatizuar duke qëndruar vetëm pa një trup që të më qëndronte pranë dhe të ishte me mua, por isha aq me fat që një ditë takova këtë magjistar të Dr. Ediomo pasi i tregova per situaten time ai beri cdo gje qe te shihte te dashurin tim te kthehej tek une, faktikisht pasi beri magji ish i dashuri im u kthye tek une me pak se 48 ore, ish i dashuri im u kthye duke me lutur qe nuk do te rikthehej kurre. me ler perseri 3 muaj me vone u fejuam dhe u martuam nese edhe ti ke te njejten situate. Ai është shumë i fuqishëm në punët e tij;
  * dua magjinë
  * nëse doni që ish-i juaj të kthehet
  * Ndaloni divorcin
  *thyej obsesionet
  * shëron goditjet në tru dhe të gjitha sëmundjet
  * magji mbrojtjeje
  *infertiliteti dhe problemet e shtatzënisë
  Kontaktoni Dr Ediomo në emailin e tij: drediomo77@gmail.com
  faleminderit shume zoteri qe ma ktheve ish te dashurin tim emailin e tij: drediomo77@gmail.com ose telefono/whatsapp:+2349132180420
  +2348155926512

  AntwortenLöschen